Studené radiátory? Naučte se odvzdušnit topení v paneláku!
Příprava nářadí a pomůcek
Před samotným odvzdušňováním topení si připravte následující nářadí a pomůcky:
šroubovák nebo plochý klíč – velikost zvolte podle ventilku na vašem radiátoru, obvykle postačí velikost 8 mm
nádobu na zachycení vody – ideálně nízkou a širokou nádobu, například plech na pečení nebo plastovou misku
hadřík nebo utěrku – pro případ, že by voda ze začátku stříkala nebo tekla po radiátoru
rukavice – ochrání vaše ruce před ušpiněním od prachu a případných nečistot z radiátoru
Všechny pomůcky si nachystejte k ruce, abyste je měli během odvzdušňování snadno dostupné.
Bezpečnostní opatření
Před samotným odvzdušňováním topení v paneláku je nezbytné dbát na bezpečnost. Práce s topným systémem, ačkoliv se může zdát jednoduchá, skrývá potenciální rizika, kterým je třeba předcházet. V první řadě je nutné vypnout přívod tepla do radiátorů, a to buď uzavřením příslušného ventilu v bytě, nebo v případě centrálního ovládání v domě informovat správce objektu o plánovaném odvzdušňování. Manipulace s topným systémem za provozu by mohla vést k vážným popáleninám horkou vodou. Dále je důležité si uvědomit, že při odvzdušňování může dojít k úniku vody z radiátoru. Proto je vhodné si předem připravit nádobu na zachycení vody a hadr pro případné utření rozlité vody.
Nalezení odvzdušňovacího ventilu
V panelových bytech se odvzdušňovací ventily obvykle nacházejí na radiátorech. Ventil bývá umístěn v horní části radiátoru, obvykle na opačné straně, než je přívod teplé vody. Vypadá jako malý šroubek nebo kolečko, často s označením „+“ nebo „-“. Někdy je krytý plastovou krytkou, kterou je potřeba před odvzdušňováním sundat. Pro nalezení ventilu si projděte všechny radiátory v bytě, a to i ty v chodbě nebo v koupelně. Pokud si nejste jistí, zda jste ventil našli, nebo jak s ním manipulovat, obraťte se na správce domu nebo na odborníka - instalatéra. Ten vám poradí a v případě potřeby i pomůže s odvzdušněním topení. Pamatujte, že neodborná manipulace s topením může vést k jeho poškození nebo i k úniku vody.
Postup odvzdušnění
Před samotným odvzdušňováním si vypněte kotel nebo otopnou soustavu, aby nedocházelo k nasávání vzduchu během procesu. Připravte si nádobu na zachycení vody a hadřík pro případné otření. Začněte u radiátoru, který je nejblíže kotli, a postupujte směrem k těm vzdálenějším. Na radiátoru vyhledejte odvzdušňovací ventil, který se obvykle nachází v jeho horní části. Na ventil nasaďte hadřík a pomalu ho otáčejte proti směru hodinových ručiček. Uslyšíte syčivý zvuk unikajícího vzduchu. Jakmile začne z ventilu vytékat voda, utáhněte ho. Postup opakujte u všech radiátorů v bytě. Po odvzdušnění všech radiátorů zkontrolujte tlak v otopné soustavě a v případě potřeby ho doplňte.
Zavření ventilu
Po úspěšném odvzdušnění všech radiátorů v bytě je důležité správně uzavřít ventil. Zavření ventilu proveďte pomalu a opatrně, abyste nepoškodili ventil nebo radiátor. Příliš rychlé uzavření ventilu může způsobit prudký nárůst tlaku v systému, což může vést k jeho poškození. Po uzavření ventilu zkontrolujte, zda z něj neuniká voda. Pokud ano, utáhněte ventil ještě o trochu více. Pokud voda stále uniká, je možné, že je ventil poškozený a bude nutné ho vyměnit. V takovém případě kontaktujte odborníka.
Než se pustíte do odvzdušňování topení v paneláku, je dobré se poradit se sousedem. Často se stává, že problém není ve vašem bytě, ale v celém domě.
Zdeněk Dvořáček
Kontrola tlaku v systému
Před samotným odvzdušňováním topení v paneláku je nezbytné zkontrolovat tlak v topném systému. Tlak by se měl pohybovat v rozmezí 1 až 1,5 baru, což je obvykle znázorněno na manometru umístěném na potrubí v technické místnosti nebo ve sklepě. Příliš nízký tlak může být příčinou špatného proudění vody v systému a nedostatečného vytopení. V takovém případě je nutné systém doplnit vodou, a to nejlépe přes dopouštěcí ventil, který se obvykle nachází v blízkosti expanzní nádoby. Doplnění vody provádějte opatrně a postupně, abyste zabránili prudkému nárůstu tlaku. Po doplnění vody tlak zkontrolujte a v případě potřeby postup opakujte, dokud nedosáhnete požadované hodnoty.
Vlastnost | Odvzdušnění topení svépomocí | Zavolání odborníka |
---|---|---|
Cena | Zdarma (kromě nákladů na případné potřebné nástroje) | Od 500 Kč výše |
Náročnost | Nízká až střední | Nízká |
Časová náročnost | 30 minut - 1 hodina | 30 minut - 1 hodina (včetně cesty) |
Riziko poškození | Nízké (při dodržení postupu) | Velmi nízké |
Opakování v dalších místnostech
Po úspěšném odvzdušnění topení v jedné místnosti je důležité zkontrolovat a případně odvzdušnit i radiátory v ostatních místnostech. Teplá voda se po odvzdušnění prvního radiátoru může přesunout do dalších částí topného systému a způsobit zavzdušnění i v nich. Postupujte systematicky, ideálně od nejnižšího patra a nejvzdálenějšího radiátoru od kotle. U radiátorů v dalších místnostech postupujte stejně jako u prvního:
Připravte si nádobu a hadřík.
Otevřete odvzdušňovací ventil.
Počkejte, dokud nezačne proudit voda bez bublinek.
Uzavřete ventil a zkontrolujte tlak v topném systému.
Opakováním tohoto postupu ve všech místnostech zajistíte, že se zbavíte veškerého vzduchu v topném systému a vaše topení bude fungovat efektivně a bez problémů. Nezapomeňte, že pokud si nejste jisti, je vždy lepší se obrátit na odborníka.
Tipy pro efektivní odvzdušnění
Před samotným odvzdušňováním topných těles v paneláku je dobré zkontrolovat tlak v systému. Ideální tlak se pohybuje okolo 1,5 baru. Pokud je tlak nízký, je potřeba systém doplnit vodou. K tomu slouží dopouštěcí ventil, který se obvykle nachází u stupacího vedení. Při odvzdušňování postupujte systematicky od nejnižšího patra k nejvyššímu. V každém bytě odvzdušněte všechna topná tělesa. K odvzdušnění použijte odvzdušňovací klíč nebo plochý šroubovák. Pod ventil si nezapomeňte dát nádobu na vodu, která bude z topení vytékat. Ventil otvírejte pomalu a opatrně, dokud neuslyšíte syčení unikajícího vzduchu. Jakmile začne vytékat voda, ventil uzavřete. Po odvzdušnění všech radiátorů zkontrolujte tlak v systému a v případě potřeby ho doplňte.
Kdy volat odborníka
I když je odvzdušnění topení v paneláku často jednoduchou záležitostí, kterou zvládnete sami, existují situace, kdy je lepší obrátit se na odborníka. Pokud si nejste jistí postupem, máte obavy z poškození radiátoru nebo se vám nedaří problém s hlukem a nedostatečným teplem vyřešit, je na místě zavolat instalatéra.
Zavolání odborníka je namístě i v případě, že se potýkáte s únikem vody z radiátoru nebo potrubí. Voda v blízkosti topného systému může být nebezpečná a její únik by měl být okamžitě řešen odborníkem. Instalatér má k dispozici potřebné nástroje a znalosti k tomu, aby problém rychle a bezpečně vyřešil.
Pamatujte, že i zdánlivě banální problém s topením se může zkomplikovat a vést k vážnějším škodám. Včasné zavolání odborníka vám ušetří starosti, čas a v konečném důsledku i peníze.
Prevence vzniku vzduchu v systému
Nejlepší způsob, jak řešit vzduch v topení, je mu předcházet. Pravidelná údržba a správné postupy při napouštění a vypouštění systému mohou výrazně snížit riziko vzniku vzduchových bublin. Důležitá je také preventivní kontrola tlaku v systému, který by se měl pohybovat v doporučených hodnotách. Příliš nízký tlak může vést k nasávání vzduchu, a naopak příliš vysoký tlak může systém zatěžovat a způsobovat další problémy. Pravidelné proplachování systému pomáhá odstraňovat usazeniny a nečistoty, které mohou bránit proudění vody a přispívat k tvorbě vzduchových kapes. Nepodceňujte proto důležitost prevence a dopřejte svému topení pravidelnou péči.
Publikováno: 28. 11. 2024
Kategorie: domov